ОБРАТНО КЪМ СЪБИТИЯ

100 ГОДИНИ НАЦИОНАЛНАТА ПРОФЕСИОНАЛНА ГИМНАЗИЯ ПО ПОЛИГРАФИЯ И ФОТОГРАФИЯ

18:00ч. 25.04.2024 зала 3

Националната професионална гимназия по полиграфия и фотография /НПГПФ/ в София ще отбележи 100 години от създаването си с юбилейно тържество, което ще се състои на 25 април 2024 г., от 18 часа, в Зала 3 на Националният дворец на културата.

На сцената, освен художествено-творчески артистични и музикални изпълнения на възпитаниците на гимназията ще гостуват и талантливите даровити деца от Националното училище за танцово изкуство /НУТИ/ и от Националното музикално училище Л. Пипков - София.

Сред изненадите в празничната вечер са: премиерно представяне на юбилейно издание на Алманах и специален брой на училищния вестник, както и експозиция с фотографии, графики, плакати и анимации, създадени специално за събитието.

Юбилейното тържество в зала 3 на НДК е кулминацията на поредицата от разнообразни по теми и ситуиране арт дефилета на високия творчески потенциал и креативна енергия на младите хора, които се обучават в Националната професионална гимназия по полиграфия и фотография. Серията от изложби, експозиции, хепънинги, инсталации показват по ярък начин продуктивната симбиоза на таланта им и новите технологии във всички области, в които се изразяват чрез своето изкуство възпитаниците на училището на Министерство на културата.

Директорът на гимназията - инж. Цветанка Апостолова, с гордост отбелязва, че гимназията е приключила успешен двугодишен проект по програма Еразъм, а в момента се работи с партньори от чужбина по нов - за реставрация на стари фотографии и книги. Подчерта, че независимо, че паралелката по фотография е само една, учениците във всички останали шест специалности, в часовете по отраслова подготовка, имат възможността и изучават учебната дисциплина фотография и видеотехника.

На 10 май в двора на училището ще бъде изпращането на 100-тния юбилеен випуск на гимназията.

Юбилейната 2024 година е знакова за специалността фотография и поради факта, че се навършват и 65 години от началото на образованието по фотография в България - първият випуск е през далечната 1958 -1959 година.

В навечерието на утрешния празник, директорите на БТА и НПГПФ - Кирил Вълчев и инж. Цветанка Апостолова, подписаха договор за партньорство.
Генералният директор на БТА отправи покана към младите хора от последния клас на гимназията да проведат своя стаж в Агенцията. Увери ги в перспективата да останат при тяхно желание на постоянна работа, независимо от намерението на всеки ученик дали иска да продължи висшето си образование в университет.
Така още следващата седмица школата на БТА ще приеме ученици от гимназията, които могат да се включат в процесите по дигитализация на фотоархива на националната информационна агенция, а така също и в проектите в областта на графичния дизайн, които целят да унифицират визуалната идентичност на информационните продукти.
Националната професионална гимназия по полиграфия и фотография е наследник на създаденото с царски указ през 1923 г. Държавно средно графическо училище за книгопечатане и графически изкуства, към Държавната печатница в София. Образователната институция съвсем не се ограничава до специалисти от областта на фотографията. В елитното училище днес се изучават и специалностите полиграфия, графичен дизайн, компютърна графика и анимация, библиотекознанието.
Изключителният професионализъм на педагогическия състав и отстояването на високи стандартите в образованието са в основата на възходящата тенденция все повече младежи да се обучават в различните специалности на училището.
Училището разполага със съвременна модерна база, за целите на обучението са представени и най-старата техника, редом с най-новите технологии в областта на аудио-визуалните изкуства. Гимназията има учебно производство затворен цикъл по полиграфия ( от предпечат до книговезка продукция) и фотография (студио, професионални видеокамери, дронове, цифрови апарати), зали за компютърна графика и анимация с Макинтош - оборудване, лаборатории с интерактивни дъски с видеодисплеи, библиотекарски софтуер и масив от над 10 000 тома книги, а и музейна сбирка, в която са включени богат брой разнообразни експонати, сред които машини за висок печат, печатарски и наборни съоръжения, копие на пресата на Гутенебрг – несъмнено, едно от най-фундаменталните открития в човешката история.

ТОП СЪБИТИЯ