ОБРАТНО КЪМ Изкуства

"България – земя на древни култури", 1981

проф. Ангел Станев и проф. Емил Попов

Техника, материал: бронз

Размери: 300/2960 см.

Емил Данаилов  Попов (1951)  

Завършва скулптура в Националната художествена академия, София при проф. Любен Димитров.Работи малката пластика и монументална скулптура. Преподавател и професор в НХА.Произведения на Емил Попов са собственост на Националната галерия, СГХГ и на художествени галерии в страната, на музея „Пушкин“ в Москва, Националните музеи на Варшава и Прага, на музея „Данте“ в Равена, музея МОСТ в Норвегия, колекцията на Петер Лудвиг в Аахен (Германия) и на Хуго Вутен в Белгия.

 Емил Попов със сигурност не е неоавангарден, даже напротив – той е един от най-народните художници, обърнати с лице към духовната материя.

Смелият ход при него е, че той показва тази народност и духовност по свободен начин, който не е обвързан с класическите конвенции в изкуството.

Авторът се вълнува от основополагащи въпроси за човека като вид – родовата памет, вярата, човешката натура, ценността на живота, което е в разрез с повечето съвременни практики в изкуството, които по-скоро целят да скандализират, да провокират и да акцентират върху гротеската, в която живеем.

Ангел Иванов Станев (1947 )

Завършва декоративно-монументална скулптура в Художествената академия при проф. Величко Минеков. От 1977 г. участва в ОХИ, както и на Симпозиума по скулптура в Линдабрун, Австрия, в Панаира на изкуствата в Щатите през 1979 г. Получава наградата за монументална скулптура “Иван Лазаров”, както и за кавалетна скулптура “Марко Марков”. Хоноруван професор в НХА

С технически, академичен и изящен подход във всеки един от бронзовите блокове те „запечатват“ моменти, важни моменти от нашата хилядолетна история.

В центъра на паното използват принците на кръговата композиция, като чрез стилизираните фигури и компоненти, загатва като символ времето през образа на стилизиран часовник.

 

Полуетаж Запад